Kahve zayıflatır mı?

Kahve Metabolizmanızı Artırır ve Yağ Yakmanıza Yardımcı Olur


Kahve, dünyada en sık tüketilen psikoaktif madde olan kafeini içerir ve kafein yağ dokularınızdaki yağları harekete geçirmeye ve metabolizmayı artırmaya yardımcı olduğu bilinen birkaç maddeden biridir.


Kahve çekirdeklerinde bulunan;


Kafein: Kahvedeki ana uyarıcıdır.

Theobromine: Kakaonun ana uyarıcısıdır ve kahvede az miktarda bulunur

Teofilin: Hem kakao hem de kahvede bulunan uyarıcıdır, astımı tedavi etmek için kullanılmıştır.

Klorojenik asit: Kahvedeki biyolojik olarak aktif ana bileşiklerden biridir; karbonhidrat emilimini yavaşlatmaya yardımcı olur.


Bunlardan en önemlisi, çok güçlü olan ve üzerinde derinlemesine çalışılmış olan kafeindir.

Kafein, adenosini bloke ederek nöronların ateşlenmesini ve dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmiterlerin salınımını artırır. Bu da kendinizi daha enerjik ve uyanık hissetmenizi sağlar.

Kahve, kendinizi yorgun hissettiğiniz zamanlarda aktif kalmanıza yardımcı olur ve egzersiz performansınızı ortalama 12% oranında arttırabilir.


Kahve, en önemlisi kafein olmak üzere bir dizi uyarıcı içerir. Kafein sadece metabolizma hızınızı artırmakla kalmaz, aynı zamanda sizi daha uyanık yapar.


Kahve Yağ Dokusundaki Yağın Harekete Geçirilmesine Yardımcı Olur mu?


Kafein, yağ hücrelerine yağları parçalamalarını söyleyen doğrudan sinyaller gönderen sinir sistemini uyarır. Bunu epinefrin hormonunun kan seviyelerini artırarak yapar. Adrenalin olarak da bilinen epinefrin, kanınızdan yağ dokularına geçerek yağları parçalayıp kanınıza salmalarını sağlar.

Tabii ki, yağ asitlerini kanınıza salmak, diyetiniz boyunca tükettiğinizden daha fazla kalori yakmadığınız sürece yağ kaybetmenize yardımcı olmaz. Bu durum negatif enerji dengesi olarak bilinir. Daha az yiyerek veya daha fazla egzersiz yaparak negatif enerji dengesine ulaşabilirsiniz.


Kahve Metabolizma Hızınızı Artırabilir mi?


Dinlenirken kalori yakma hızına dinlenme metabolizma hızı (RMR) denir.Metabolizma hızınız ne kadar yüksek olursa, kilo vermeniz o kadar kolay olur ve kilo almadan o kadar çok yiyebilirsiniz. Çalışmalar, kafeinin RMR'yi %3-11 oranında artırabildiğini ve daha büyük dozların daha büyük bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Etki aynı zamanda yaşla birlikte azalıyor gibi görünmektedir ve genç bireylerde daha verimlidir.

Uzun Vadede Kahve ve Kilo Kaybı


Önemli bir uyarı! Zamanla kafeinin etkilerine karşı toleranslı hale geliyoruz. Kafein kısa vadede metabolizma hızını artırabilir ve yağ yakımını artırabilir, ancak bir süre sonra vücudumuz kafeine karşı toleranslı hale gelir ve çalışmayı durdurur.

Bu yüzden kahve uzun vadede daha fazla kalori harcamanıza neden olmasa bile, iştahı köreltme ve daha az yemenize yardımcı olma olasılığı vardır.

Kahvenin tolerans oluşumunu önlemek için kahve içme alışkanlıklarınızı değiştirmek iyi fikirdir. 2 ayda bir, iki hafta içmemek iyi olabilir.