Kahve Filtresi Kılavuzu

Güncelleme tarihi: 13 Kas 2021

Doğru Kahve Filtresini seçmek için mutlaka okuyun!

Görünüşte çok basit gibi görünsede, doğru kahve filtresini seçmek aslında oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Ağartılmış, ağartılmamış, metal, kağıt ve boyutlar arasında kaybolunca işler tam bir karmaşaya dönüşebilir. Ama endişelenmeyin, biz varız. Malzemeden, işlemeye, boyuttan ve şekilden satın alma önerilerine kadar bu kılavuzda her şey var.


AĞARTILMIŞ VE AĞARTILMAMIŞ

Kendini kahveye kaptıran herkes, muhtemelen ağartılmış veya ağartılmamış kahve filtreleri hakkında tutkulu tartışmalar dinlemiştir. Peki gerçekten bir fark var mı?


AĞARTILMIŞ FİLTRELER

Ağartılmış filtreler nelerdir? Temel olarak, onları beyaz gösteren bir işlemden geçmiş kağıtlardır. Doğal kağıt, aslında beyaz görünmüyor. Markette aldığınız ucuz kağıt poşetleri düşünün. Ağartma işleminde kullanılan iki ana ürün vardır:

1. Klor

2. Oksijen

Klor, temelde havuzunuzu temiz tutmak için kullanılan kimyasaldır. Filtreleri beyazlatmak için çok yaygın olarak kullanılır, ancak oksijen kullanılarak ağartılan filtreler kadar kaliteli değildir. Yüksek kaliteli bir ağartılmış kahve filtresi arıyorsanız, oksijen kullanılarak ağartılmış olanı aramalısınız. Tıpkı Tréscol Kahve Filtreleri gibi.Oksijen, klora kıyasla çok daha çevre dostu olduğu için oksijen bazlı ağartıcılar burada da daha iyi bir seçenektir.

AĞARTILMAMIŞ FİLTRELER

Ağartılmamış filtreler ağartılmış muadillerine göre o parlak beyaz görünüme sahip değildir, ancak daha doğal ve daha çevre dostudur. Tüm kraft kağıtlar kahverengi görünüme sahiptir ve beyaz görünmesi için ağartılması gerekir. Ağartılmamış filtreler bu üretim sürecinden geçmez ve ortaya çıkan kimyasallar parçalandıklarında toprağa geri konurlar, klor gibi ağartıcılar kadar zararlı değildir.

Ucuz ağartılmamış filtreleri kullanmaya başlamadan önce bilmeniz gereken bazı farklılıklar vardır. Kahve makinenize ağartılmamış bir filtre atarsanız, kahvenin üzerinde hafif bir kağıt tadı olduğunu hissedebilirsiniz. Neyse ki Tréscol Kahve Filtrelerinde asla böyle bir fark ile karşılaşmazsınız.

AĞARTMA TADI ETKİLEMEZ

Pek çok insan, ağartılmış veya ağartılmamış bir kahve filtresi kullanmanın kahvenin tadını değiştireceğine inanır ve bunun aslında böyle olmadığını duyduklarında şaşırırlar. Gerçek şu ki, kahvenizin tadını değiştirmeyeceği için hangisini seçtiğinizin pek önemi yok. Bu filtrelerin beyaz görünmesini sağlamak için kullanılan ağartıcı çok fazla değildir ve kahvenizin tadını etkilemeyecek veya istenmeyen sağlık etkilerine neden olmayacaktır.


KALİTE ÖNEMLİDİR

Unutmayın, ağartılmış ve ağartılmamış filtrelerin kahvenizin tadı üzerinde çok az etkisi vardır. Bunu etkileyebilecek şey, satın aldığınız filtrenin genel kalitesidir. Bir filtre seçerken, birkaç lira tasarruf etmeye çalışmayın. Bu birkaç lira, kahvenizin tadında büyük bir fark yaratabilir. Tréscol Kahve Filtreleri kalitesi ile fark yaratan en iyi kraft kağıt kullanılarak üretilmektedir.


Bir filtre seçerken, seçtiğiniz demleme yöntemi için yalnızca uygun boyutu seçtiğinizden değil, aynı zamanda doğru kalınlığı da seçtiğinizden emin olmalısınız. Daha ince filtreler suyun, kahvenin içinden çok daha hızlı geçmesine izin verecek ve bu kesinlikle demleme sürecini olumsuz yönde etkileyecektir. Filtre ne kadar kalınsa o kadar pahalı olur, ancak fiyat farklılıkları o kadar küçüktür ki bütçenizi etkilemez bile.


Artık kalitenin gerçekten önemli olan şey olduğunu ve ağartılmış veya ağartılmamış kahve filtresini satın aldığınızda gerçekten tek farkın seçtiğiniz renk olduğunu biliyorsunuz.

PEKİ HANGİSİ EN İYİSİ?

Ağartılmış ve ağartılmamış kahve filtreleri arasında aslında çok az fark vardır. Elbette, ağartılmış filtreler ek bir işlemden geçer ve içlerinde ağartıcı bulunabilir, ancak hiçbir türün kahvenizin tadı üzerinde gerçekten bir etkisi yoktur. Öyleyse, hangisiyle daha rahat hissediyorsanız onu kullanın.

Hangisini seçerseniz seçin, Tréscol Kahve filtreleri gibi daima yüksek kaliteli filtreler satın almayı unutmayın. Bu kahvenizin tadını etkileyecektir. Ağartılmamış veya ağartılmış, gerçekten önemli değil. Her seferinde en sevdiğiniz kahveden harika bir fincan hazırlayabilmek için doğru boyutta ve doğru kalınlıkta olduklarından emin olun bu yeterlidir.