İyi Kahve için Altın Standartlar

Güncelleme tarihi: 22 Eki 2021

İyi Kahve yapmak için gerekli olan 3 kriter nedir?

Bir fincan kahve yapmak, sıradan, günlük bir aktivite gibi görünsede, aslında, en sevdiğiniz yemek tarifi gibi, doğru malzemeleri, doğru ağırlığı ve önceden planlanmış hassas bir hazırlık süresini gerektirir.

Kötü ölçeklendirilmiş ve gramajlandırılmış çekirdek, biraz aceleyle su dökülmesi, kalitesiz bir su, çok fazla veya daha az derece santigrat, çok kaba ya da çok ince öğütme…Gerçekten de, üreticinin ve kavurma ustasının tüm çabasını ve çalışmasını mahvedecek kadar kötü senaryolar…

Burada size, evde lezzetli dengeli bir fincan kahve hazırlamak için gerekli olan bazı önemli noktaları veriyoruz!

1 - Doğru su:

Su renksizdir, ancak tadı yoktur! Bir fincan kahvenin yüzde 99'u sudan oluşur ve bu da onu kahvenin hazırlanmasında temel unsur yapar.

Suyun doğası gereği veya kahvenin çeşitli bileşenleriyle etkileşimi nedeniyle, aslında istenmeyen tatlar geliştirebilir. Örneğin suyun bileşenlerinden biri olan kalsiyum, çok konsantre olması halinde kahvede asitliğin gelişmesini engelleyebilir ve tatlılığını artırabilir. Suyun belirli bileşenleri, kahvenizin ekstraksiyonunun iyi gelişmesini olumlu veya olumsuz olarak etkiler.

Peki ne yapmalı? Bize göre ideal olan, piyasada kolayca bulabileceğiniz profesyonel veya ev tipi filtreler edinmektir. İyi bir filtre sürahisi de işe yarar! Şehrinizin borularında bulunan klor ve bazı metaller (kurşun) gibi suyun istenmeyen bileşenlerini filtrelemenizi sağlar ve kahvenize iyi bir tat katar.


2 - Doğru öğütme:

Doğru kahve makinesi ve doğru öğütme, Kahvenizin hazırlanmasında büyük öneme sahiptir.

Örneğin, yumuşak bir French Press tipi yöntem için, kaba tuz gibi bir öğütme yapılmalıdır.. Aslında, çok ince bir öğütme, fincana çok fazla çözülmeyen parçacık getirecek ve ağızda hoş olmayan ve rahatsız edici bir asitlik geliştirecektir.


3 - Doğru sıcaklık:

Yeterince sıcak olmayan veya tersine çok sıcak su, kahvenizin en iyi şekilde çıkarılmasına izin vermeyecektir. Çok sıcak olan su (> 96 Santigrat) ise fincanda acılık ve burukluk geliştirerek kahvenizin aromalarını yakmanıza sebep olacaktır. Yeterince sıcak olmayan su (80 santigrat ile 90 santigrat arasında) ise iyi asitlik ve iyi aromalar geliştirmeyecektir. Buna 'az ekstraksiyon' denir ve daha çok bitkisel yeşil notalar oluşturur.