Guatemala Kahve Çekirdekleri

Güncelleme tarihi: 16 Kas 2021

Guatemala'da yetiştirilen kahve çekirdekleri, tipik olarak, tam bir gövde ve zengin bir çikolatalı-kakao aroması ve şekerleme benzeri bir tatlılık gösteren tadım notlarına sahiptir. Guatemala kahveleri gerçek orta Amerikan kahveleridir.Özellikle ülkenin orta dağlık bölgelerindeki Atitlan ve Antigua kahve yetiştirme bölgelerinde yetiştirilen Strictly Hard Bean yeşil kahveler, bu niteliklerin yanı sıra genellikle baharatlı veya çikolatalı bir çiçek asiditesini içerirler. Trescol, Guatemala çekirdeklerinde mevsimine ve hasat zamanına göre bu 2 bölgenin kahvelerini yoğun olarak kullanmaktadır.


İrtifa aralığı: Deniz seviyesinden 1.200 - 1.700 metre yükseklikte

Arabica Çeşitliliği: Bourbon, Typica, Catuai, Caturra

Hasat Dönemi: Aralık - Nisan

Öğütme İşlemi: Yıkanmış, Güneşte Kurutulmuş

Aroma: Çiçeksi, Narenciye

Lezzet: Çikolata, Tatlı, Lezzetli (hafif)

Gövde: Tam, Yuvarlak

Asitlik: Parlak, Hoş


Bazı kahvelerin tadım sonuçlarında, Karayipler'e maruz kalan (örneğin, Huehuetenango ve Coban) veya Pasifik Okyanusu'na maruz kalan (örneğin, San Marcos) dağlık bölgelerde yetiştirilen kahveler arasında daha hafif bir asitliğin bulunduğunu ve bu kahvelerin farklı olduğunu belirtmektedir.


KAVURMA

Huehuetenango parlak meyveli kalitesi ile güçlendirilmiştir hafif kavurma ve bir süre koyu kavurma kakao ve acı tatlı çikolata tatlar ortaya çıkarır.


DERECELENDİRME

Guatemala kahve derecelendirme sistemi, Yüksek Yetiştirilen / Kesin Sert Çekirdek (SHB) derecesini deniz seviyesinden 1350 metreden daha yüksek rakımlarda yetiştirilen kahve çekirdeklerini içerecek şekilde tanımlar.Diğer kahve yetiştirme alanlarında olduğu gibi, yüksek rakımda yetişen çekirdeklerin daha sert (daha yoğun) ve dolayısıyla daha yüksek kalitededir.


BÜYÜYEN BÖLGELER

Guatemala'nın büyüyen bölgeleri arasında Fraijanes Platosu, Antigua , Highland Huehuetenango , Rainforest Coban , Volcan San Marcos, Nuevo Oriente ve Atitlan bulunmaktadır.


ÇEŞİTLER

Guatemala'da yetiştirilen kahve bitkisi çeşitleri ağırlıklı olarak Typica ve Bourbon'dur , ancak aynı zamanda Catuai, Caturra ve Pache de yetiştirilmektedir. Bunların hepsi farklı kahve çekirdekleridir ve aromaları farklıdır.


Guatemala; kahvelerini ihraç etme konusunda uzun bir geçmişe sahiptir ve küçük kavurucular arasında oldukça yaygındır. Ev tüketiminiz için kahve siparişi verirken, öğütülmemiş kahve çekirdeği sipariş etmenizi veya siparişinizi taze kavurarak, bir hafta içinde size ulaştıracak bir markadan (Trescol Kahve gibi) sipariş vermenizi öneririz.


Mağaza raflarında duran markalar ve harmanlardan kaçınılmalıdır çünkü bunlar genellikle satılmadan haftalar veya aylar önce kavrulurlar.