Brezilya Kahve Çekirdekleri

Brezilya; dünyanın önde gelen kahve çekirdeği yetiştiricisi ve ihracatçısıdır. Dünyadaki tüm kahvenin yaklaşık üçte biri Brezilya'da yetiştiriliyor ve Brezilya'nın birinci sınıf kahvelerinin çoğu, gönderildiği limandan dolayı Santos olarak etiketleniyor.


İrtifa Aralığı: Deniz seviyesinden 400 - 1.600 metre yüksekte

Hasat: Mayıs - Eylül

Yıllık Kahve Üretimi: 40 - 60 milyon torba

Yaygın Çeşitler: Bourbon, Typica, Caturra, Catuai, Acaia, Mundo Novo, Icatu


Brezilya dünyanın en büyük ihracatçısıdır ve dünya kahvesinin yaklaşık yüzde 60'ını üretir. Brezilya üretken bir ihracatçı olsa da, kahve üretimi için ortalama rakım yalnızca yaklaşık 1.100 metredir. Brezilya ürününü Yüksek Yetiştirilen Kahve (900-1.200 metre) olarak nitelendirsede, çoğu mahsul kesinlikle bu eşiğin altına düşer.


Birçok yüksek kaliteli espresso karışımı, Brezilya kahvelerinin aşırı acılaşmadan koyu kavrulmuş kavurma kabiliyetleri nedeniyle, Bourbon Santos veya Brezilya Cerrado'dan yapılır . Bunun nedeni kısmen Brezilya kahve çekirdeklerinin yumuşak, dengeli aromasıdır.KAHVE İNCELEMESİ

En iyi Brezilya kahveleri nispeten düşük asiditeye sahiptir ve genellikle çikolatamsı kavrulmuş tada sahip olan acı tatlı bir tada sahiptir. Çoğu kavrulmuş Brezilya yeşil kahvesi kuru işlenir (yıkanmamış; doğal) Mağaza raflarında durmaktansa sadece taze kavrulmuş çekirdekli kahveleri satın almak için özel dikkat gösterilmelidir. Brezilya kahveleri başlangıçta hafif aromalıdır ve bayat Brezilya kahveleri tamamen aromadan yoksun olma eğilimindedir.


Perakende mağaza raflarında veya dağıtım depolarında bulunan kahveler genellikle satılmadan haftalar veya aylar önce kavrulur. Kavrulmuş tam çekirdek kahve en fazla 2-3 haftalık olmalıdır (eğer kapalı poşet içindeyse) öğütüldükten sonraki 1 hafta içinde kahve tüketilmelidir.


KAHVE YETİŞTİRME BÖLGELERİ

Brezilya'nın belirli bölgelerindeki mikro iklimler bazı olağanüstü kahveler üretebilir. Özellikle Cerrado, Matas de Minas, Mogiana ve Sul de Minas bölgelerindeki bazı belirli alanların mükemmel kahve yetiştirdiği bilinmektedir.
MİNAS GERAİS

Minas Gerais, adını 18. yüzyılda altına hücumundan alan 'Genel Madenler' anlamına geliyor. Brezilya'da kahve yetiştiren en büyük eyalettir ve yetiştirilen toplam kahvenin yaklaşık yüzde 50'sini oluşturur. Burada, 22 Santigrat civarında sürekli ılıman iklimi ile Sul de Minas'ı bulacaksınız .

Küçük çiftlikler 10 ila 100 hektar arasında değişir ve meyveli aromalar ve limon aromalarıyla dolu olmasıyla bilinen tüm Brezilya kahvelerinin neredeyse yüzde 30'unu üretir.

SAO PAULO

Sao Paulo, meşhur Santos Limanı'nı bulacağınız yerdir ve Mogiana ve Centre-Oeste de Sao Paulo'dan oluşur . Mogiana'daki rakım, deniz seviyesinden 900 ila 1.100 metre yükseklikte Brezilya'da en yüksek olanlardan bazılarıdır.


BAHİA

Bahia birkaç bölgeye ayrılmıştır ve Brezilya kahvesini bulabileceğiniz en uzak Kuzey-Doğu'dur. Henüz 70'lerde kahve yetiştirmeye başlayan oyun için oldukça yeni, ancak teknolojinin hızlı yayılması, ülkede bir güç merkezi olduğu anlamına geliyor. Brezilya Cerrado kahveleri, başta Arabica olan bu bölgeden gelmektedir.

Sulama sistemlerinin ve tutarlı hava koşullarının bir kombinasyonu, kahvelerin eşit şekilde büyüdüğü ve büyük ekipmanlarla mekanik olarak hasat edilebileceği anlamına gelir, bu da verimliliği ve verimi artırır.


ESPİRİTO SANTO

Espirito Santo, öncelikle Robusta kahve çekirdeklerini yetiştiriyor ve özel kahve pazarında fazla ilgi görmüyor, ancak aslında Brezilya'daki hacim olarak en yüksek ikinci üreticidir. Buradaki ana bölgeler Montanhas de Espirito Santo ve Conilon Capixaba'dır .BREZİLYA'DA KAHVE İÇİN KALİTE STANDARTLARI

Genel olarak konuşursak, Brezilya'da yetiştirilen kahvenin çoğunluğu, düşük rakımlı, düşük kaliteli Arabica'dır. Ancak birinci sınıf bir gurme kahvesi olarak görülmesi olası değildir. Pürüzsüz, yumuşak bir fincan kahveden hoşlananlar Brezilya çekirdeklerine yönelir ve kahve şirketleri tarafından lezzet profilini yumuşatmak için karışımlarda sıklıkla kullanılır.

Brezilya hükümetinin son çabaları, bu algıyı değiştirmeye ve Brezilya'yı özel bir kahve olarak yeniden markalaştırmaya çalışıyor. Brezilya menşeli Organik ve Adil Ticaret sertifikalı kahveler daha yaygın hale geliyor.